en-USfa-IR
 

 

 

   

آن دسته از متفکران، دانشجویان یا مخترعین که تمایل دارند ایده ، پایان نامه یا اختراع خود را معرفی نمایند

 

افراد حقیقی یا حقوقی که برای شروع یا تکمیل پروژه خود نیاز به سرمایه دارند.

 

افرادی که تمایل دارند به صورت مالکیتی یا مشارکتی در پروژه ها یا طرح های مورد نظر خود سرمایه گذاری نمایند

 
 
   

 

 
 

اخبار و تازه ها

 
     
 

توافق 35 ميليارد دلاري ايران با خارجي ها

 

 رئيس کل سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران گفت: بيش از ?? ميليارد دلار توافق با بانک‌هاي بزرگ جهان پس از اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام شده است و حتي دستيابي به ارقامي بيش از نياز کشور دور از دسترس نيست اما زمانبر است.

به گزارش دنياي اقتصاد، محمد خزاعي افزود: حال که فشارهاي اقتصادي برداشته شده است، خارجي‌ها ابتدا براي ارزيابي و بررسي همه جوانب کار به کشورمان سفر مي‌کنند و بالطبع، حصول نتيجه زمانبر خواهد بود.

وي گفت: در چند ماه اخير ژاپني‌ها موافقت کردند تا ?? ميليارد دلار خط اعتباري در اختيار ايران بگذارند و علاوه بر آن، آژانس همکاري‌هاي بين‌المللي ژاپن (جايکا) قول مساعد داده تا دو ميليارد دلار وام ارزان قيمت در اختيار طرح‌ها و پروژه‌هاي ايران قرار دهد.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: توافق ? ميليارد دلاري با اگزيم بانک (صادرات - واردات) کره جنوبي و توافق ? ميليارد دلاري با شرکت بيمه تجاري کره جنوبي (کي شور)، همچنين برقراري خط اعتباري با نروژ از ديگر دستاوردهاي اعتباري در پسابرجام است.

وي خاطرنشان کرد: هم اينک اسناد اوليه اين خطوط اعتباري به امضا رسيده و در ادامه مذاکرات، مبالغ وام‌ها با تعيين نرخ بهره، مدت تنفس وام، بانک‌هاي عامل، پروژه‌هاي تحت پوشش و... مشخص مي‌شود.

رئيس کل سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران از شکل‌گيري کميته راهبري تامين منابع مالي براي تخصيص اين وام‌ها به پروژه‌ها خبر داد و گفت: طرح‌ها و پروژه‌هايي مي‌توانند از اين وام‌ها بهره مند شوند که به تعهدات استقراضي دولت نيفزايند، اشتغالزايي به دنبال داشته باشند و در حوزه‌هاي اولويت‌دار نظير بخش کشاورزي به کار گرفته شوند و وظيفه ساماندهي اين مسائل بر عهده کميته راهبري است.

وي افزود: برخي پروژه‌ها براي استفاده از تسهيلات خارجي بايد حداقل ?? درصد مبلغ پروژه را تامين کنند، اما با وجود تصويب بودجه سال ?? که به تازگي اتفاق افتاده، براي همه اين مهم ميسر نبود. خزاعي تصريح کرد: سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران به همراه بانک مرکزي موفق به جلب اين منابع عظيم خارجي شده، اما جذب آنها بر عهده دستگاه‌هاي اجرايي است.

بدهي موسسات بيمه

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در ادامه به بدهي‌ها و معوقات به موسسات بيمه اعتبار صادراتي (ECA‌ها) از جمله شرکت ساچه ايتاليا، کوفاس فرانسه، هرمس آلمان و اوکابه اتريش اشاره کرد که اعتبارات بانکي را تضمين کرده و پوشش مي‌دهند.خزاعي گفت: با وجود بوروکراسي تنبل کشور و اينکه در سال‌هاي گذشته با وجود تحريم‌ها اتفاقات زيادي در بازارهاي پولي و مالي جهان افتاده و از آنها عقب بوده‌ايم، در همين ماه‌هاي گذشته از برجام اتفاقات خوبي افتاده که از جمله آنها ساماندهي معوقات به موسسات بيمه اعتباري جهاني و توافق مبالغ قابل توجهي وام و اعتبار است.

وي با اشاره به اينکه مجموع بدهي‌ها و معوقات ايران به اين موسسات نزديک به دو ميليارد و ??? ميليون دلار است، گفت: بدحسابي ما براي ارتباط‌هاي بعدي کشور تاثير منفي خواهد داشت و زماني قادر خواهيم بود از وام و اعتبار خارجي استفاده کنيم که از پوشش‌هاي بيمه‌اي استفاده کنيم.خزاعي اضافه کرد: زماني پوشش‌هاي بيمه‌اي انجام مي‌شود که معوقات تسويه شده باشد و علاوه بر اصل پول، بهره و جريمه ديرکرد آن نيز پرداخت شده باشد و بايد يادآور شد تسويه همين معوقات که نياز به اقدام‌هاي حقوقي داشت، خود چند ماه به طول انجاميد.

اين مقام مسوول با بيان اينکه در همين مدت کوتاه بسياري از اين معوقات تسويه شده است، تاکيد کرد: بانک مرکزي تاکنون به هيچ وجه زير بار پرداخت جريمه‌هاي ديرکرد ناشي از تحريم‌ها نرفت، زيرا ايران مقصر اين موضوع نبود و با اين روش مساله معوقات حل و فصل شد.وي يادآور شد: البته تاکنون مشکل بيمه هرمس حل نشده و همين بيمه براي ارتقاي سطح مراوده‌هاي خود با ايران به سطح پيش از تحريم‌ها قول مساعد داده است و در اين صورت، بانک‌هاي اروپايي قادر خواهند بود وام و اعتبار بيشتري در اختيار ايران بگذارند.

تصويب ?/ ? ميليارد دلار پروژه با خارجي‌ها

وي با اشاره به گفته‌هاي ماه گذشته رئيس‌جمهوري در جمع مردم کرمان يادآور شد: پس از اجراي برجام، نزديک به سه ميليارد و ???ميليون دلار پروژه با خارجي‌ها به تصويب رسيده بود و سخنان رئيس‌جمهوري به همين مساله اشاره داشت. رئيس کل سازمان سرمايه‌گذاري و کمک‌هاي اقتصادي و فني ايران تصريح کرد: اين مبلغ مربوط به آن دسته از پروژه‌هايي بود که ضمانتنامه و مجوزهاي آن پس از اجرايي شدن برجام صادر شده بود که جذب بخشي از اين اعتبارات آغاز شده، برخي از اين پروژه‌ها تازه کلنگ‌زني شده و برخي ديگر کماکان در گيرودار مراحل اداري خود هستند.وي گفت: حجم منابع و اعتبارات جلب شده و توافق شده با خارجي‌ها رقم بسيار خوبي است و در صورت تامين شرايط لازم، بهتر از اين نيز خواهد شد.

منبع خبر:

شبکه اطلاع رساني طلا و جواهر و سکه تهرانViews: 865
 
 
کل بازدید 720032

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2015