en-USfa-IR
 

 

 

   

آن دسته از متفکران، دانشجویان یا مخترعین که تمایل دارند ایده ، پایان نامه یا اختراع خود را معرفی نمایند

 

افراد حقیقی یا حقوقی که برای شروع یا تکمیل پروژه خود نیاز به سرمایه دارند.

 

افرادی که تمایل دارند به صورت مالکیتی یا مشارکتی در پروژه ها یا طرح های مورد نظر خود سرمایه گذاری نمایند

 
 
   

 

 
 

اخبار و تازه ها

 
     
 

واشنگتن تايمز:رقابت هاي شديد کشورهاي آسيايي براي سرمايه گذاري در چابهار


 
به گزارش ايسکانيوز ترجمه اين گزارش را در ادامه مي‌خوانيد.
توافق تازه بين ايران و هند درباره توسعه يک بندر دور افتاده در ساحل خليج عمان که خبر آن چندان توجه رسانه ها را به خود جلب نکرد، نشان مي دهد که توافق هسته اي سال گذشته با ايران تا چه اندازه جغرافياي سياسي را در جنوب آسيا متحول ساخته است . دولت هند تلاش مي کند تا دامنه نفوذ خود را در افغانستان افزايش دهد، رقيب خود پاکستان را از ميدان بيرون براند و سيطره چين بر منطقه را به چالش بگيرد.
نارندرا مودي نخست وزير هند و حسن روحاني رئيس جمهور ايران و اشرف غني رئيس جمهور افغانستان، هر سه، هفته گذشته در ديدار مشترک در تهران لبخند بر لب داشتند. در اين ديدار نخست وزير هند قول داد ميلياردها دلار براي توسعه بندر چابهار و ايجاد منطقه صنعتي در اين بندر که در سال هاي آينده به سمت مرز افغانستان گسترس خواهد يافت سرمايه گذاري کند.
انتشار خبر اين توافق، نگراني برخي از مقامات آمريکا را بر انگيخت چون دولت اوباما از اينکه توافق هسته اي سال گذشته و لغو تحريم ها عليه ايران باعث شده است تا يکي از متحدان اصلي اين کشور در منطقه (هند) با جدي ترين مخالف واشنگتن در همان منطقه (ايران) روابط نزديک برقرار کند، ناخرسند است.
با وجود اين، بسياري از کارشناسان جنوب آسيا بر اين باورند که هند همچنان به همکاري هاي فزاينده امنيتي خود با آمريکا پايبند است و توافق اخير با ايران در اصل براي ايجاد يک راه ارتباطي مهم بين کانون صنعتي هند و کشورهاي آسياي ميانه است که به دريا دسترسي ندارند و اينکه در اين توافق پاکستان کنار گذاشته شده است.
بندر چابهار ايران واقع در بخش شمالي خليج عمان با ايالت گجرات هند که اصلي ترين مرکز صادرات اين کشور است، کمتر از 600 مايل فاصله دارد . نارندرا مودي پيش از اينکه در سال 2014 به نخست وزيري هند برسد، بيش از يک دهه، سروزير اين ايالت بود.
طرح توسعه بندر چابهار که براي کشورهاي منقطه و فرا- منطقه دستاوردهاي اقتصادي ، سياسي و امنيتي در پي خواهد داشت سال ها پيش مطرح شد اما به دلايل گوناگون تا کنون از اجرايي شدن بازمانده بود.
تانوي ماندان، مسئول امور مربوط به هند در موسسه بروکينگز در واشنگتن مي گويد هدف هند از سرمايه گذاري در طرح توسعه بندر چابهار فراهم آوردن تسهيلات لازم براي دستيابي به بازار افغانستان و در نهايت کشورهاي آسياي ميانه جهت کالاهاي صادراتي است. وي گفت هند سال ها تلاش کرد تا از طريق پاکستان به چنين بازاري دست پيدا کند اما سر انجام مقامات اين کشور به اين نتيجه رسيدند اين کار عملي نيست و بايد به فکر مسير ديگري باشند.
به گفته اين کارشناس، دولت هند در ضمن بر اين باور است که با اجراي اين طرح مي تواند به ايجاد ثبات در افغانستان کمک کند. خانم ماندان مي گويد هند مي خواهد براي دولت افغانستان اين امکان را فراهم کند که براي دسترسي به دريا نيازي ندارد که فقط به مسيري که از پاکستان مي گذرد بيانديشد.
وي مي گويد پرسش مهم در اين زمينه اين است که آيا عمليات اجرايي طرح توسعه بندرچابهار در آينده نزديک آغاز خواهد شد يا خير.
دولت هند نخستين بار در سال 2003 قول داد تا در اين بندر سرمايه گذاري کند اما مسائلي همچون ديوانسالاري در هر دو کشور و سپس مناقشه مربوط به برنامه هسته اي ايران و آغاز برقراري تحريم هاي بين المللي از سوي دولت آمريکا در سال 2012، باعث شد تا اين طرح به دست فراموشي سپرده شود.

نخست وزير هند قول داد 500 ميليون دلار در بندر چابهار سرمايه گذاري و اين بندر را به يکي از کانون هاي مهم نقل و انتقال کالا تبديل کند. وي همچنين قول داد مبلغ شانزده ميليارد دلار براي ايجاد کارخانه هاي توليد فولاد، آلومينيوم و پتروشيمي با مشارکت دولت ايران در منطقه صنعتي چابهار در سال هاي آينده سرمايه گذاري کند.
اين گونه برنامه ها با تلاش هاي ايران براي بازگشتن به نظام اقتصاد جهان در پي لغو تحريم هاي بين المللي عليه اين کشور که در ازاي محدود شدن گستره برنامه هسته اي تهران در توافقي که با شش قدرت جهاني صورت گرفت، همسويي دارد.
از منظر دولت هند، گسترش همکاري هاي اقتصادي اين کشور با ايران مي تواند زمينه ساز دسترسي آسان تر به نفت و گاز براي تامين نبازهاي فزاينده اين کشور به انرژي باشد.
ايران، پيش از برقراري تحريم ها در سال 2012، دومين تامين کننده عمده نفت هند بود. سفر دو روزه آقاي مودي به تهران با اعلام خبر بازپرداخت شش ميليارد دلار بدهي اين کشور به ايران همراه شد. از قرار، دولت هند مبلغ 750 ميليون دلار از بدهي هاي نفتي خود به ايران را در آستانه سفر مودي به تهران، پرداخت کرده است.

برخورد با پاکستان و چين
توافق سه جانبه هند، ايران و افغانستان در حالي صورت مي گيرد که پاکستان روابط خود را با چين به گونه اي فزاينده گسترش مي دهد. دولت چين براي گسترش بندر گوادر پاکستان منابع عظيم مالي اختصاص داده است.
با وجود احتمال خطر حمله اسلامگرايان، دولت چين چهل و شش ميليارد دلار براي ايجاد يک دالان اقتصادي بين چين و پاکستان در بندر گوادر سرمايه گذاري مي کند. عمليات اجرايي توسعه بندر گوادر از سوي شرکت هاي چيني به خوبي در حال پيشرفت است و دولت چنين در نظر دارد کالاهاي توليد شده در مناطق غربي اين کشور در نزديکي مرز پاکستان را از طريق بندر گوادر به خاورميانه صادر کند.
هندي ها از طرح ها و برنامه هاي چين به خوبي آگاه هستند و به گفته خانم ماندان کارشناس مسايل هند در موسسه بروکينگز به همين علت است که دهلي نو در رقابت با چين به توسعه بندرچابهار ايران روي آورده است تا به کشورهاي منطقه خاورميانه نشان دهد که گزينه آن ها براي تجارت خارجي فقط به چين محدود نمي شود. بسياري بر اين باورند که پاکستان که با هند درگير مسابقه تسليحات هسته اي است، به هر گونه ائتلاف بين ايران و هند به عنوان يک تهديد نگاه خواهد کرد چون پاکستان سال هاست که تلاش مي کند تا اجازه ندهد هند به افغانستان دسترسي پيدا کند.
به گفته ريچارد روسو از کارشناسان مسايل مربوط به آمريکا و هند در مرکز مطالعات راهبري بين المللي در واشنگتن، از نظر اسلام آباد ، برقراري روابط دوستانه از سوي هند با ديگر کشورهاي همسايه پاکستان معناي ديگري جز اقدامي تهديد آميز نمي دهد.
وي مي گويد هند نيز در مقابل بر اين باور است که محاصره ژئوپليتک پاکستان از اهميت خاصي برخوردار است. دولت هند بر اين باور است که برقراري روابط دوستانه با ايران در مجاورت پاکستان، در آينده مي توانند از اين اهرم به نفع اهداف خود استفاده کنند.
سفارت پاکستان در واشنگتن حتي از اينکه هفته گذشته توافقي درباره بندر چابهار صورت گرفته است، اظهار بي اطلاعي کرد. وقتي از مقامات اين سفارتخانه خواسته شد تا به هر حال در اين زمينه واکنشي از خود نشان دهند يکي از کارکنان سفارت گفت دولت متبوع وي دالان اقتصادي چين – پاکستان را گامي مهم در جهت رشد اقتصادي و رفاه مشترک مي داند. اين مقام سفارت پاکستان در واشنگتن گفت توافقي که امروز صورت گرفته است( توافق مربوط به توسعه بندر چابهار) عليه هيچ کشوري برنامه ريزي نشده است و فعاليت هاي ايران، هند و افغانستان براي همه منطقه سودمند خواهند بود و به صلح و ثبات منطقه کمک خواهد کرد.

آمريکا به دقت اوضاع را زير نظر دارد

امروزه ، رويکرد دولت اوباما در قبال هند بيش از هر مساله ديگري، همراه ساختن دهلي نو در تلاش واشنگتن براي ايجاد ائتلافي از کشورها براي مقابله با نفوذ فزاينده چين در شرق آسياست. مهم ترين تحول در اين زمينه در ديدار اوباما از هند در ژانويه سال 2015 و امضاء سند موسوم به " نگاه راهبردي آمريکا- هند" به منطقه آسيا- اقيانوسيه بود. اشتون کارتر، وزير دفاع آمرکا سال گذشته توافق همکاري نظامي ده ساله با همتاي هندي خود را امضاء کرد.
روسو مي گويد هند بيش از هر زمان ديگري در زمينه مسايل امنيتي با آمريکا همکاري مي کند. وي مي گويد علاقمندي هند به همراه شدن با رويکرد اوباما در قبال چين ممکن است از جمله عواملي باشد که زمينه را براي توسعه پيوندهاي دهلي نو با تهران فراهم آورده است، بدون آنکه واشتگتن اعتراضي به اين همکاري نشان دهد. روسو مي گويد ما به نقش امنيتي هند و به شرق چشم دوخته ايم و به غرب نظري نداريم.
اما بايد گفت که تحرکات هند توجه کنگره آمريکا را به خود جلب کرده است. چندين نفر از قانونگذاران آمريکا از دولت اوباما پرسيده اند که توسعه بندر چابهار تا چه ندازه ممکن است تحريم هاي برجاي مانده آمريکا عليه ايران را نقض کند. آن ها از احتمال گسترش پيوندهاي نظامي هند و ايراين ابراز نگراني کرده اند.
هفته گذشته هنگام جلسه پرسش و پاسخ کميته روابط خارجي سناي آمريکا، سناتور بنجامين کاردين ( دمکرات از ايالت مريلند) بار ديگر هشدار داد و گفت ايران در منطقه از تروريسم حمايت مي کند. سناتور جمهوري خواهد ديويد پرديو نيز پرسيد آيا نبايد واشنگتن گسترش روابط هند مجهز به جنگ افزار هسته اي با ايران را که براي دستيابي به چنين جنگ افزارهاي تلاش مي کند، به دقت زير نظر بگيرد؟
ارشدترين مقام دولت اوباما در زمينه مسايل مربوط به جنوب آسيا به قانونگذاران آمريکا گفت تا کنون هيچ نشانه اي از همکاري هاي نظامي يا مبارزه با تروريسم بين تهران و دهلي نو و به دست نيامده است. وي گفت به هر حال مقامات دولتي با دقت تحولات مربوط به روابط ميان ايران و هند را زير نظر دارند.
نيشا دساي بيسوال دستيار وزير امور خارجه آمريکا در امور جنوب و آسياي مرکزي گفت ما درباره خطوط قرمز خود با صراحت با مقامات دولت هند گفتگو مي کنيم.
بيسوال گفت در مورد بندر چابهار ما به صراحت ديدگاه هاي خود را با مقامات هند در ميان گذاشته ايم و در باره محدوديت هايي که آن ها بايد در همکاري با ايران از خود نشان دهند نکات لازم را يادآور شده ايم و آن ها نيز به خوبي نگراني هاي ما را درک مي کنند و به آن ها توجه نشان مي دهند.
درباره احتمال نقض تحريم هاي برقرار شده از سوي آمريکا عليه ايران به علت همکاري هاي هند با اين کشور، يک مقام وزارت خارجه آمريکا گفت بر اساس قانون آزادي ايران و مقابله با گسترش جنگ افزارهاي هسته اي که در سال 2012 به تصويب رسيد، هر کشوري که در نبادر ايران سرمايه گذاري مي کرد مشمول تحريم هاي آمريکا مي شد اما اين قانون با امضاء توافق هسته اي در تابستان گذشته، لغو شد


 

ايسکا نيوز


Views: 813
 
 
کل بازدید 717941

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2015